Table of Contents
Historie
Jak asi víte, projekt Czech Soccer Manager není pouze záležitostí nedávné doby, ale hra, jejíž počátky spadají řadu let nazpět. Vlastní zárodek byl položen již v roce 1996, kdy Petr Vašíček naprogramoval tehdejší Football Manager '96. Od té doby byla hra ještě třikrát kompletně přeprogramována a dvakrát změnila svůj název. Po názvu Victory Soccer Manager v roce 1998 přišel již současný název a v roce 1999 se poprvé objevil na internetu jako CSM 99. Verze 2000 už byla přeprogramována pod Windows a design i způsob hry se již hodně blížil podobě manažeru, kterou měl až do roku 2020. Přesto projekt ještě prodělal mnohé změny, než po dalších dvou letech dosáhl nadlouho finální verze 2002. Další větší aktualizaci nabídl až rok 2020 a poté 2022. Zde si můžete přečíst něco o vývoji jednotlivých verzí z pohledu autora CSM Petra Vašíčka.
Football Manager 96
Psal se rok 1996. V tu dobu jsem se postupně učil programovat v QBasicu, jenž byl součástí operačního systému DOS. Paradoxně jsem se do té doby o fotbal vůbec nezajímal, ale poté, co mě kamarádi vzali na můj první zápas, kde Boby Brno před takřka čtyřicetitisícovou návštěvou rozdrtilo Petru Drnovice 4:1 mě tento sport uchvátil.
Rovněž v tu dobu začala v Mladé Frontě DNES vycházet fotbalová hra, jejímž principem bylo sestavit vlastní tým ze skutečných fotbalistů tehdejší 1. ligy a podle výkonu těchto fotbalistů v jednotlivých zápasech se určovala hráčova úspěšnost. I když jsem se tehdy do soutěže nezapojil, myšlenka hry, v níž by si hráč mohl budovat vlastní tým a procházet s ním ligovými koly mě zaujala a tak jsem se rozhodl podobnou hru v QBasicu naprogramovat. Nazval jsem ji prostě Football Manager 96.
Hra byla samozřejmě dosti nedokonalá, umožňovala pouze vytvořit si vlastní tým s libovolně zadanými jmény hráčů, určit i jména soupeřů a hrát tak libovolnou vymyšlenou ligu. Hráč mohl prodávat hráče nebo je kupovat z předem určené transfer listiny. Postupně pak hrál zápasy s jednotlivými týmy a výsledkům odpovídalo jeho postavení v tabulce. Nutno říci, že výsledkové algoritmy byly veskrze primitivní a také žádné další funkce hra už neobsahovala. Když jsem tedy tento manažer dokončoval, aby se alespoň jakš takš dal hrát, myslel jsem už na další, řádově lepší ztvárnění fotbalového manažeru.
Football Manager 97
Po dosti jednoduchém FM96 jsem chtěl vytvořit hru, kde už mělo smysl hrát víc než pár zápasů, s dokonalejším výpočtem výsledků a daleko širším rozsahem funkcí a vůbec celkově náročnější. Hru jsem stále dělal v QBasicu, i název jsem ponechal stejný, jenom jsem upravil vročení a vznikl tak Football Manager 97.
Prostředí hry už mělo alespoň základní úpravu, za barvy jsem vybral bílé písmo na modrém podkladu, v menu se již dalo pohybovat pomocí šipek a použití ostatních kláves se tak omezilo na vypisování částek a několika dalších věcí. Hru již rovněž bylo možno uložit a poté nahrát. Start nové hry probíhal podobně jako v předešlé verzi, kdy hráč postupně zadal jména svých hráčů, jímž pak byla jednotně určena kvalita. Ta se ve hře pohybovala mezi 1 a 20 a byla odvozována od schopnostních bodů, jejichž stupnice byla od 1 do 300. Za každou výhru či remízu v zápase mohl hráč rozdělit určitý počet bodů mezi vybrané fotbalisty a postupně tak zlepšovat jejich kvalitu. Hráč tak nebyl omezen pouze na nákup nových hráčů z jiných týmů, ale mohl vylepšovat i vlastní hráče.
Body ze zápasů mohl rovněž ukládat na jakési své konto za které pak mohl nakupovat skutečné fotbalisty z týmů 1. a 2. ligy, jejichž soupisky byly ve hře k dispozici. Možné bylo rovněž koupit stadion s kapacitou 10.000, 20.000 nebo 30.000 míst. Kromě vlastního názvu klubu, jenž se zadával při jeho tvorbě týmu na začátku hry, bylo možno si vytvořit i svůj vlastní dres. Ten se skládal ze tří vodorovných částí, jehož barvy si právě bylo možno zvolit. Dresy podle skutečnosti měly navoleny i ostatní týmy. Ve hře byla k dispozici rovněž tabulka ligy a seznam příštích soupeřů.
Tento manažer byl už o poznání lepší než předchozí FM96, hlavně v tom, že už se dal docela hrát, ovšem chyb a nedokonalostí bylo stále více než dost, proto jsem se rozhodl ve vývoji hry dále pokračovat.
Victory Soccer Manager 98
V roce 1998 změnil manažer poprvé název, z Football Manager na Victory(=vítězství) Soccer Manager. Za základ posloužil FM97, barevné schéma bylo předěláno na šedé pozadí s černým textem. Hlavní úpravy vzhledem k předchozí verzi spočívali ve vzhledu a ovládání, které již využívalo pouze šipky a několik speciálních kláves. Kromě prvoligových a druholigových týmu bylo již možno nakupovat z 16 vybraných evropských týmů, přibyl rovněž trh s hráči, kde bylo možno nabízené hráče koupit levněji. Přibyla také možnost koupě větších stadionů s kapacitou od 60.000 do 100.000 míst.
Novinkou bylo postupování do ligy mistrů z první pozice odehrané ligy, takže již bylo možné vybudovat tým z druhé ligy až na nejlepší klub v Evropě, což by se dalo asi nazvat jako cíl hry. Jinak byl systém hry takřka shodný s FM97, hlavní změny byly v příjemnějším vzhledu a ovládání, ty však kvůli textovému režimu hry ani tak nemohly být na moc dobré úrovni a rovněž přidání nových funkcí do hry by bylo již značně obtížné, proto jsem se rozhodl začít další verzi manažera programovat úplně znovu a místo textového režimu použít poprvé režim grafický.
Dlouhou dobu byla verze 98 poslední nevydanou verzí, kterou si zahrálo kromě mne jen pár mých kamarádů, to se však změnilo v roce 2020, kdy vyšel remaster VSM98 a tak si tohoto předchůdce mohou nyní zájemci zahrát i na moderních strojích. Download je k dispozici na webu hry.
Czech Soccer Manager 99
Při tvorbě tohoto manažeru jsem už byl rozhodnut, že jej umístím ke stažení na internet, místo předělání předchozího VSM98 jsem tedy začal programovat zcela nový manažer, abych do něj mohl zakomponovat všechna vylepšení, která jsem měl namyšlena. Spolu s tím přišla druhá a poslední změna názvu manažeru obměněním prvního slova Victory za Czech, vznikl tak Czech Soccer Manager.
I když byl programován stále v QBasicu, rozhodl jsem se pro něj udělat grafické prostředí. Verze 1.0 - 3.0 byly v rozlišení 320×240, přičemž výsledky zápasů, kde se objevovaly znaky týmů, byly v 640×480. Pozadí jednotlivých menu tvořily fotky, samozřejmě v hodně špatné kvalitě. Od verze 4.0 byla již celá hra v 640×480 a pozadí tvořila určitá (poměrně nepovedená) napodobenina trávníku. Hrát se dala pouze 1. česká liga, hráči se dali nakupovat zprvu pouze z této ligy, ale od verze 4.0 ze Serie A a v poslední verzi 5.2 přibyla i Premier League.
Na internetu se poprvé objevila verze 2.0, bylo to na začátku listopadu roku 1998. Při absenci Google a podobných vymožeností byla stránka hry zkrátka umístěna do všech možných katalogů jako Seznam či Centrum a čekalo se, až si jí budoucí hráči všimnou. To se postupně stalo a hra si tak začala budovat svou první komunitu
Na konci roku 1998 pak vyšla verze 3.0, další verze s novým designem a několika dalšími vylepšeními se na internetu objevila na počátku února 1999. Verze 5.0 vyšla v dubnu a konečně poslední verze 5.2 těsně před prázdninami. To už jsem kvůli dobrému ohlasu na CSM99 plánoval udělat novou verzi pro příští rok a jelikož jsem už před nějakou dobou vyměnil QBasic za nesrovnatelně lepší nástroj, Delphi, chtěl jsem ji samozřejmě naprogramovat v něm, a tedy pro Windows.
Czech Soccer Manager 2000
Verze 2000 byla jako první naprogramována pro Windows. Po sérii verzí pro DOS už byl přechod na jinou platformu nezbytně nutný, jelikož už u posledních verzí CSM99 byly problémy z kompilací, za jejímž účelem jsem musel program hodně citlivě redukovat, a tudíž by nějaká rozsáhlejší aktualizace hry byla zhola nemožná. Problém tedy nebyl až tak v operačním systému, jako spíše v programovacím jazyce QBasic, z něhož už víc jak CSM99 snad vymáčknout nešlo.
Novou verzi hry jsem tak začal programovat v Delphi. Narozdíl od předešlých verzí jsem už měl udělanou jakousi přípravu, tj. sešity popsané návrhy algoritmů a strukturou jednotlivých menu hry, systémem hodnocení hráčů apod. Zatímco v předešlých verzích jsem tvořil grafickou stránku hry vždy současně s programovou stránkou, tentokráte jsem grafiku nechal až takřka nakonec.
Další novinkou bylo, že jsem konečně nebyl na hru úplně sám, a alespoň o týmy jsem se nemusel starat. Na anglickou ligu se hned ze začátku prázdnin přihlásil Luděk Černý, jenž ji pak dělal až do verze 2001 a na německou ligu Petr Dohnal. Spolu s CSM jsem chtěl běhěm prázdnin stihnout dodělat i manažer hokejový, což bylo opravdu velké sousto, a výsledkem bylo, že prázdniny skončily a nebylo dokončeno ani jedno ani druhé. Ke konci záři už jsem to neviděl nijak růžově a v podstatě už jsem s tím chtěl i skončit, nicméně neustálá aktivita spolupracovníků, kteří stále posílali své nápady a veškeré informace, které jsem zrovna potřeboval, mě donutila se na CSM opět vrhnout.
Hodil jsem za hlavu hokejový manažer a začal se naplno věnovat fotbalovému. Spolu s Petrem Dohnalem jsme dořešili poslední nejasnosti ve hře, podle jeho návrhu jsme přepracovali původně zamýšlený systém ohodnocení hráčů (schopnosti byly původně v rozmezí 1-60) na více reálný současný systém a práce na vývoji CSM mohly pokračovat, i tak se však vydání hry, jako ostatně i několikrát poté, protáhlo.
V únoru jsem jednorázově udělal grafiku a screenshoty jsem pro navnadění umístil na web, což plně splnilo svůj účel, a zájem o novou verzi hry se po měsících opět vrátil. Grafiku i design jsem dělal sám, tudíž, jelikož nejsem žádný grafik, jsem nemohl vytvořit žádnou zrovna náročnou grafiku. Hra byla jednoduše v modrém, pozadí tvořily fotky zachycené TV-tunerem ze zápasů české ligy v modrém barevném schématu, stejnou barvu měly i objekty, jako panely apod. Tlačítka tvořily červené vystínované nápisy, základní barva písem byla bílá. Nakonec nevypadalo prostředí hry až tak špatně, měl jsem na něj ve většině kladné reakce, jenže kdo neměl rád modrou, asi si hry moc neužil
První verze CSM2000 vyšla 15. května 2000 těsně po půlnoci, druhá verze s novými vylepšeními a opravami chyb byla zveřejněna hned záhy - 29. května a konečně 1. července byla na internet umístěna poslední, třetí verze. Oproti CSM99 se nová verze lišila v bezpočtu vylepšení, byly to dvě úplně jiné hry, ale vzhledem k verzím budoucím posloužilo CSM2000 jako pevný základ k v2001 a později i k v2002. Rozvržení objektů ve většině menu zůstalo stejné až do roku 2020 a v některých případech i 2022.
Když jsem před prázdninami roku 2000 plánoval novou verzi CSM, mohl jsem již počítat s tím, že grafická stránka hry dozná velkých změn k lepšímu. Ne snad proto, že bych si začal líp rozumět s grafickými editory, ale zkrátka se mi ozval člověk o kterém to jistě platilo, rovnou mi bez varování poslal na ukázku předělané pozadí z CSM a já ho zase bez varování jmenoval grafikem hry a hodil jsem mu na hlavu kompletní grafickou stránku nového CSM2001. Tím člověkem byl David Mrnuštík a kromě CSM2001 vytvořil grafiku samozřejmě i pro verzi 2002 a 2022. Na následujícím obrázku můžete vidět dva ze screenů, které jsem od Davida v jeho prvním emailu dostal a na jejichž základě jsem mu nadšeně nabídl spolupráci.
Czech Soccer Manager 2001
V původním plánupro CSM 2001 bylo pouze změnit pozadí a tlačítka, přičemž programovou stránku jsem chtěl vytvořit přes prázdniny, aby tak kolem října mohla nová verze vyjít. Rozhodně jsem totiž nechtěl, aby se opakovala situace s CSM2000, kdy se vydávání neustále protahovalo a lidé nechávali svou netrpělivost znát. Skončily prázdniny a všechna vylepšení do hry byla skutečně dokončena, zbývalo dodělat pár pozadí a tlačítka. Jenže tu David přišel s tím, že sice může udělat pár pozadí s tlačítky, ale že můžeme taky udělat něco víc, rozhýbat tlačítka, pozměnit trochu design atd. Já souhlasil a CSM skutečně v říjnu vyšlo, bohužel ale až příštího roku
Velmi dlouho se pracovalo na grafice, upravoval se design, menu po menu se citlivě ladilo. Když bylo konečně vše takřka hotovo, objevily se problémy s pamětí. Hra zkrátka nebyla na tak náročnou grafiku stavěna. To znamenalo další zdržení, překopal jsem celou hru a výsledkem dokonce bylo, že hra byla ještě rychlejší a daleko méně náročnější a než přechozí CSM2000.
Během práce na grafice jsem rovněž přidával nová vylepšení, která jsem původně neplánoval, čili musela jít hra znovu na testování. To postupně objevovalo nové chyby a tak se blížily prázdniny roku 2001, těsně před nimi bylo již jasné, že hra vyjde až po nich. Musel jsem rovněž čekat na soupisky některých lig, než jsem jich měl všech 14 pokupě. Grafická podoba se během vývoje neustále měnila, na následujícím obrázku můžete vidět rovnou tři pracovní verze startovního menu a alternativní variantu čekací obrazovky.
Konec čekání nakonec přišel 4. října 2001, tedy rok a čtvrt po začátku práce na nové verzi manažeru. Nutno říci, že celé to zdržení asi stálo za to, protože bez něj by CSM 2001 a potažmo i další verze nikdy nemohly vypadat tak, jak vypadají teď. Rovněž možnost hrát v rozlišení 800×600 přišla až v průběhu roku, ač jsem to pro zdánlivou komplikovanost nejprve nezamýšlel. Nakonec jsem problém vyřešil tak, že se původní menu o velikosti 640×480 ve vyšším rozlišení posunulo doprostřed a kolem něj se vytvořil jakýsi lem, aby hra pokrývala celou obrazovku. Tento lem kolem každého menu byl další specifickou změnou a ve verzi 2001 měl motiv stadionu Manchesteru United, Old Traffordu.
Další podobnou změnou bylo zabudování motivů do zápasu. Při jeho hraní bez popisků nebo při prohlížení jeho výsledku se uprostřed objevoval obrázek vztahující se k typu dané soutěžě. V českých a slovenských ligách to byly různé fotky z těchto lig, zahraniční ligy a evropské poháry byly ozdobeny fotkami převážně z ligy mistrů, v motivech se rovněž objevovaly stadiony domácích týmů nebo fotky trofejí, pokud se jednalo o finále evropských či mezinárodních soutěží. Hlavní menu hry se stalo větším 'centrem hry', bylo zde k dispozici více statistik a bylo ulehčeno odkazování do jiných důležitých menu hry.
Poprvé také přibyla evidence historie hráčů, evropský superpohár, požadavky vedení, tabulky střelců, evropský trh a mezinárodní obchod a kariéra byla rozšířena z 10 na 16 sezón.
Czech Soccer Manager 2002 (FE)
Vznik CSM2002 je značně specifický, neboť zprvu se mělo jednat pouze o update na verzi 2001. Začal jsem na něm pracovat již v prosinci 2001. Na programu bylo přes několik větších vylepšení hlavně jakési zkomplexnění hry, tj. dopracování některých nedotažených věcí, odstranění nepřesností a zreálnění hry. Až po průtazích na začátku nového roku dostala hra oficiálně punc verze pro rok 2002 a tak bylo třeba připravit daleko rozsáhlejší škálu nových vylepšení.
Poprvé jsem použil ke zjištění nejžádanějšího vylepšení anketu, na kterou hráči CSM na stránkách odpovídali. S přehledem vyhrála možnost přestupu trenéra do zahraničí, dost procent mělo i na druhém místě hostování hráčů. Obě tyto možnosti jsem se tak rozhodl do hry zakomponovat.
Grafika měla původně doznat pouze menších změn v podobě úpravy několika menu, ale nakonec jich byla změněna většina. Dalším mým cílem bylo hru více zpřehlednit, změnil jsem k tomu účelu design některých tabulek a dalších objektů a fonty v nich použité. Bylo přidáno zvýraznění v tabulkách pro odlišení distancovaných hráčů nebo pro zvýraznění ligových týmů v evropských pohárech. Dalším typem změn bylo zrychlení a zpohodlnění ovládání, více přímých odkazů z hlavního menu apod. Stejně jako u verze 2001 se grafika neustále vyvíjela a níže můžete vidět dvě pracovní verze startovního menu.
Rovněž samotné hlavní menu doznalo spousty změn, vlastně bylo zcela obměněno. Hlavními novinkami bylo měnící se pozadí, narozdíl od verze 2001 bylo připraveno více motivů, které se v pozadí budou náhodně střídat, a systém ukazování novinek. Nad tím jsem dlouho přemýšlel, než jsem přišel na nápad, který jsem nakonec uplatnil. Vytvořil jsem komponentu, která bude vhodným způsobem posunovat určitý text, tu jsem pak umístil do spodní části obrazovky, aby se novinky ukazovali v ní. Více novinek se zobrazovalo postupně za sebou, bylo možno je pozastavit a po projetí všech znovu zopakovat. Jednou z dalších oblastí změn bylo ztížení hry, ztížení nakupování hráčů, jejich únava, ztížení stavby stadionu a další. Zajímavou novinkou byl pohár CSM, ve kterém spolu měří síly vítěz ligy a reprezentace. Takový pohár ve skutečnosti nikde neexistuje, proto jsem pro něj zvolil i zcela fiktivní název.
Podobně jako v předešlé verzi se vydání značně protáhlo. Původně jsem počítal s jeho dokončením v březnu až dubnu 2002, nakonec se však vydání postupně odložilo až na dobu po prázdninách. Tlak na dokončení hry byl ještě daleko větší než u CSM 2001, bohužel kvůli novým chybám, které stále objevovalo testování hry, nebylo možno hru vydat. Po prázdninách vydání pro změnu zdržela grafická stránka hry, kterou bylo třeba dodělat.
Díky počínajícímu nedostatku času a ne vždy vděčné a trpělivé odezvě hráčů jsem se rozhodl touto verzí vývoj CSM zastavit. V roce 2004 vyšla ještě verze nazvaná Final Edition, které byla na dlouhou dobu poslední větší verzí a do vydání verze 2020 nasbírala takřka půl milionu stažení.
Mezidobí 2005-2019
CSM neusnulo ani po vydání Final Edition a žilo zejména vydáváním aktualizovaných soupisek. V roli správce lig pokračoval Lukáš Krayzel alias Opox, od jarního updatu roku 2009 jej vystřídal Jan Máca, od něhož pak otěže převzal Jindřich Novotný, jež aktualizaci vedl až do verze CSM 22 a navíc se postaral o vstup CSM na sociální sítě a diskuzní platformu Discord.
Kromě toho došlo v tomto mezidobí k několika menším vydáním nových funkcí, které ale vody herního průmyslu u nás nijak nerozčeřily. Prvním byla sada drobných vylepšení na jaře 2006. Hra zůstala pod názvem 2002FE a pod její verzí 4 byl do hry přidán nový systém poháru UEFA a jako malý bonus volba kapitána. Je to taky chvíle kdy byly zápasové motivy během utkání nahrazeny fotkami stadionů.
O dva roky později byl do hry zabudován deník manažera, v roce 2009 zase přibyla možnost ukládat screenshoty. V té době hra ještě stále běžela v rozlišení 800×600 v režimu plné obrazovky s grafickým olemováním, program pro automatické oříznutí a uložení se tedy hodil. Na Vánoce téhož roku vyšel Editor scénářů, které do té doby byly čistě v režii autorského týmu.
Rok 2010 přinesl nový web a s ním dvě velké funkce - databázi scénářů a publikací manažerských deníků. To vlilo nový život do CSM komunity a po řadu let byly takřka každodenně ke stažení nové scénáře od ostatních hráčů a k přečetení nové sezóny deníků, psaných z pohledu manažerů svých klubů.
Zdaleka největší funkční update CSMka pak vychází v únoru 2014, kdy hra maže jméno 2002 FE a stává se prostě Czech Soccer Managerem bez letopočtu. Disponuje také novým logem od Davida Mrnuštíka, pro zajímavost se jedná o logo do původně zamýšlené anglické verze hry z roku 2004. Velkými změnami byly hra v okně, zahrnutí mimoevropských týmů nebo trénink reprezentace, přítomna byla ale i celá řada menších vylepšení. Vánočním dárkem toho roku bylo také vydání editačních nástrojů pro tvorbu aktualizací. Tím se také osamostatnil soupiskový tým a aktualizace vycházely od té chvíle čistě pod jeho taktovkou na speciálním update fóru.
Czech Soccer Manager 2020
V roce 2020 vychází oproti předpokladům nová verze hry, a to hlavně jako odměna věrné základně fanoušků, kteří se i po dlouhých letech u hry drželi, včetně aktivní komunity modérů, jež hru udržovali při životě výrobou aktualizací, které svým rozsahem dokonce daleko překročily původní updaty. Z těchto důvodů jsem se jako autor hry rozhodl, že má cenu se znovu pustit do vylepšení hry a připravit alespoň jednorázovou dávku novinek pro ty, kteří CSM i po letech stále hrají.
Práce na nové verzi začaly potají počátkem dubna 2020 a po oznámení koncem května byla hra připravena pro vydání v sobotu 13.6.2020. Narozdíl od udržovací “meziverze” 2014 jež přinesla několik novinek, ale prošla internetem bez povšimnutí, vyvolalo vydání CSM 2020 o poznání větší ohlas, a to i díky úspěchu s krabicovým motivem hry, na kterém v rámci oficiální spolupráce zapózoval stoper Jablonce a dlouholetý hráč CSMka Michal Jeřábek.
Hlavními změnami byly třetí ligy, rozšíření kariéry na 40 sezón, hostování ze zahraničí, konečné tabulky všech lig po konci sezóny a řada grafických vylepšení. Do pozdější verze 20.7, která vyšla v březnu 2021, přibyly i animace zápasů, kdy poprvé hráči mohli lépe vidět, co v CSM zápasech na pozadí probíhá, a bylo do té doby viditelné jenom pomocí textového výpisu.
Czech Soccer Manager 22
Po úspěšném comebacku CSM a velkého zájmu hráčů i určitého mediálního povšimnutí jsem začal splétat plány na skutečnou zbrusu novou verzi, které byl CSM dala opět punc moderní hry a nejen nostalgické retro zábavy. Tento plán by nebyl realizovatelný bez návratu původního grafika hry Davida Mrnuštíka a tak jsem na konci března 2021 nasednul na letadlo směr španělská Malaga, abych Davida navštívil a spolu jsme položili základ nové hře. Po intenzivním týdnu byly hotové první materiály, konkrétně se začínalo obrazovkou Sestava a v rychlosti jsme navrhli i některá další menu.
Hlavním cílem bylo vymanit hru z archaického rozlišení 640×480. Původně skromný cíl jednoduchého zvětšení komponent a úpravy pozadí postupně rostl a rostl, jako tomu již několikrát v historii CSM bylo. Ambice nakonec překonaly střídmost a příprava hry se natáhla ze zamýšlených 2 měsíců na tři čtvrtě roku. Výsledek náročné práce však jako v předchozích případech stál zato. Vývoj zbrusu nové verze byl držen v úplném utajení jen mezi námi dvěma až do září 2021, kdy se prostřednictvím exkluzivního oznamovacího článku na Games.cz informace vypustila na veřejnost. Ihned nato začala skladba testovacího týmu a nábor autorů soupisek.
Kromě jasné novinky totální transformace grafiky přišlo v nové verzi také předělání pohárů, a to včetně představení jihoamerických klubových a reprezentačních soutěží. Vydání fiktivního obalu hry pro verzi 2020 vyvolalo velice pozitivní reakce, a tak jsme se znovu rozhodli oslovit jednoho z fotbalistů, o kterých víme, že CSM pravidelně hrají. Tváří CSM 22 se tak stal záložník Sigmy Olomouc, Martin Hála.
Jak jste si mohli přečíst, historie CSM je dlouhá a pestrá a není mnoho her, které se něčím takovým mohou pochlubit. Stojí za ní usilovná práce nejen hlavních autorů, ale i desítek dalších dobrovolníků, kteří v průběhu let hře dali svůj čas a srdce, bez nároku na honorář a často pod nepříjemným tlakem - čistě z lásky k této hře a fotbalu obecně. Nelze také nevyzdvihnout neuvěřitelnou věrnost fanoušků, kteří se CSM drželi i když byl vývoj dávno v útlumu a vytvořili pevnou komunitu, kde se hráči ke hře znovu a znovu vracejí.